مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مقدمه: ویزای تحصیلی کانادا به ۲ دسته دانش آموزی و دانشجویی تقسیم می‌شود. جهت دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی باید دارای یک سری شرایط مشخص باشید. ما تمام این موارد را در این مقاله به شما خواهیم گفت.

1- شرایط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا (کالج) :

مهم ترین شرط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا، تمکن مالی است. شما باید به سفارت کانادا اثبات کنید که علاوه بر پرداخت هزینه‌های مدرسه، مشکلی در پرداخت هزینه های اقامت و زندگی روزانه در این کشور نخواهید داشت. جهت اخذ پذیرش و ثبت نام در مدارس کانادا، الزامی به ارائه مدرک آیلتس نیست. چرا که شما می‌توانید دوره های آموزش زبان را در مدرسه انتخابی خود بگذرانید. توجه داشته باشید که سن متقاضی برای اخذ ویزای دانش اموزی کانادا مهم است. بر اساس قانون کشور کانادا همه افراد بین سنین ۶ تا ۱۸ سال باید در مدارس تحصیل کنند. در کشور کانادا کودکان 3 تا 6 ساله در مهد کودک ها تحت‌ تعليم‌ و تربيت‌ قرار خواهند گرفت. دوره‌ ابتدايي‌ در کانادا از سن 6 سالگي‌ شروع می شود. دوره‌ دبيرستان‌ 4 ساله‌ است. نظام‌ تحصيلي‌ پيش‌ دانشگاهي‌ در كشور کانادا به‌ نحوی‌ می باشد كه‌ تا قبل‌ از ورود به‌ دانشگاه‌ دانش‌آموزان‌ می بایست حدودا 12 سال‌ تحصيل‌ كنند.(قابلیت تطبیق مدارک تحصیلی ایران با کانادا وجود دارد)

انواع مدارس:

مدارس کانادا به دو دسته مدارس دولتی، خصوصی و بین المللی تقسیم می شوند. دانش آموزان خارجی که والدین یا قیم آن ها در کانادا اقامت ندارند باید در مدارس بین المللی کانادا تحصیل کنند و بابت تحصیل در مدارس شهریه بپردازند. اما در صورتی که والدین دانش آموز خارجی اقامت کانادا را داشته باشند امکان تحصیل در مدارس دولتی و رایگان نیز وجود دارد.

دانش آموزانی که در مدارس کانادا پذیرش تحصیلی اخذ می نمایند شرایط اخذ ویزا برای پدر یا مادر خود (یک نفر) را بواسطه تحصیل در کانادا را دارا می باشند این مدل ویزا از نوع توریستی می باشد و تا زمان تحصیل فرزند در کانادا معتبر می باشد

مدت زمان تحصیل در کالج :

دوره کالج به مدت 2 الی 4 سال با توجه به رشته ای که تصمیم به تحصیل در آن دارند، به طول خواهد انجامید. هزینه تحصیل در کالج ها از 8،000 تا 16،000 دلار کانادا می باشد. رشته های تحصیلی کالج ها معمولاً فنی، کاربردی، مهندسی و هنری می باشد و آنان را برای ورود به بازار کار آماده می کنند و از همین روی تکیه چندانی بر مسائل تئوریک وجود ندارد

یکی از مهمترین عوامل در اخذ پذیرش تحصیلی در مدارس کانادا سن متقاضی می باشد. همچنین معدل ۳ سال آخر کارنامه متقاضی نیز، نباید کمتر از 15 باشد.

نکته مهم: برای متقاضیان ویزای دانش آموزی کانادا که کمتر از ۱۸ سال سن دارند باید شخصی را مقیم کاناداست، به عنوان سرپرست معرفی نمایند.

2- شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا (تحصیل در دانشگاه):

علاوه بر تمکن مالی و شرایط سنی، شما برای تحصیل در دانشگاه های کانادا، حتما باید مدرک معتبر زبان (آیلتس، تاقل، دولینگو) ارائه کنید. سطح مدرک زبان با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر تعیین می‌شود. اما معمولا برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، باید آیلتس ۶ اکادمیک و یا تافل IBT 90 داشته باشید. (در این خصوص مشاوره و همراهی در اخذ مدرک معتبر زبان توسط کارشناسان راهی شو به متقاضی ارائه می شود. )

تحصیل در مقطع کارشناسی ( لیسانس )

بعد از گذراندن دوره 12 ساله مدارس و گرفتن مدرک آن و داشتن آیلتس۶ می توان وارد مقطع لیسانس شد. مقطع لیسانس در کشور کانادا ۴ ساله است

دانشجو پس از اتمام این دوره تحصیلی مدرکی با عنوان Bachelor یا کارشناسی دریافت خواهد نمود. دانشجویان مقطع کارشناسی در کانادا امکان کار پاره وقت دانشجویی به مدت 20 ساعت در هفته را خواهند داشت. یکی مهمترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا داشتن سن مناسب تحصیل است. حداکثر سنی که برای پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی امکان پذیر است معمولاً تا سن 23 سالگی می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس )

برای تحصیل در این مقطع می بایست معدل متقاضی در مقاطع گذرانده شده قبلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد بالای 13 باشد همچنین داشتن مدرک معتبر زبان (آیلتس، تاقل، دولینگو) باتوجه به رشته تحصیل و دانشگاه مورد نظر متغیر می باشد اما معمولا برای تحصیل این مقطع در دانشگاه‌های کانادا، باید آیلتس6.5 اکادمیک و یا تافل IBT 90 داشته باشید.

طول تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا با توجه به تعداد واحد هایی که در هر رشته باید گذرانده شود یک ساله و یا دوساله است. مدل تحصیل در این مقطع بر اساس برنامه های دانشگاه و علاقه متقاضی می تواند پژوهش محور یا همراه ا پایان نامه باشد

امکان کار پاره وقت برای دانشجو به مدت هفته ای 20 ساعت فراهم وجود دارد. معمولاً بهترین سن برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا تا سن 32 سال می باشد. (در صورت داشتن سن بالای 32 سال در صورت داشتن دلایل قابل ارائه برای پر کردن میزان وقفه تحصیلی از جمله سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی، امکان اخذ پذیرش تحصیلی تا سن 38 سال برای متقاضیان در این مقطع وجود دارد )

تحصیل در مقطع دکتری

برای تحصیل در این مقطع می بایست معدل متقاضی در مقاطع گذرانده شده قبلی (کارشناسی ارشد ) بالای 13 باشد همچنین داشتن مدرک معتبر زبان (آیلتس، تاقل، دولینگو) باتوجه به رشته تحصیل و دانشگاه مورد نظر متغیر می باشد اما معمولا برای تحصیل این مقطع در دانشگاه‌های کانادا، باید آیلتس 7 اکادمیک و یا تافل IBT 100 داشته باشید. مدت زمان تحصیل در این مقطع 3 الی 5 سال می باشد به دانشجویان در این مقطع در بیشتر موارد کمک هزینه دانشجویی یا بورسیه اعطا میشود، این میزان بورسیه طی مکاتبات صورت گرفته با اساتید و دانشگاه مشخص می شود بورسیه گاه تنها شهریه را پوشش می دهد و در برخی مواقع نیز هزینه های زندگی را نیز در بر می گیرد که به آن فول فاند نیز گفته می شود

(کارشناسان راهی شو در تمامی مراحل اخذ پذیرش و دریافت بورسیه تحصیلی همراه شما میباشد )

دانشجو پس از اتمام این دوره تحصیلی مدرکی با عنوان PhD یا دکتری دریافت خواهد نمود. دانشجویان مقطع دکتری در کانادا امکان کار دانشجویی بصورت پاره وقت با تایید دانشگاه را نیز دارند.

3- مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی

3-1 پاسپورت:

اصل پاسپورت فعلی متقاضی + اسکن صفحاتی از پاسپورت‌های قبلی که مهر یا برچسب ویزا یا ویزاهای قبلی شما در آن‌ها ثبت شده است.

3-2 مدارک تحصیلی

اصل و ترجمه ریز نمرات ۳ سال آخر تحصیل (در صورتی که برای مدارس کانادا اقدام می‌کنید)

اصل و ترجمه آخرین مدرک تحصیلی + اصل و ترجمه ریز نمرات (در صورتی که برای دانشگاه‌های کانادا اقدام می‌کنید)

3-3 فرم توصیه نامه (برای دانشگاه و مدرسه):

این فرم باید توسط مدیر مدرسه و یا معلم متقاضی تکمیل شود. همچنین برای ویزای دانشجویی کانادا، از طرف کالج و یا دانشگاه مقصد شما مشخص می‌شود که این فرم باید توسط چه کسی تکمیل شود. (برای برخی از مدارس و دانشگاه‌های کانادا ممکن است بیش از یک توصیه نامه و همچنین SOP و رزومه نیز لازم باشد.

3-4رزومه (Cv):

توسط دانشجو و برای ارائه به دانشگاه یا کالج نوشته می‌شود

3-5 انگیزه نامه (SOP):توسط دانشجو و برای ارائه به دانشگاه یا کالج نوشته می‌شود.

3-6 مدرک زبان:

ارائه مدرک زبان، برای مدارس و کالج‌های کانادا الزامی نیست. اما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا در مقطع لیسانس (آیلتس با حداقل نمره ۶ و یا معادل آن)، مقطع فوق لیسانس (آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ و یا معادل آن)، مقطع دکترا (آیلتس با حداقل نمره ۷ و یا معادل آن) مورد نیاز است.

مدارس کانادا پیش از شروع تحصیل، آزمونی از دانش آموزان بین المللی گرفته که در صورت رد شدن در این آزمون، دانش آموز باید در یک دوره مقدماتی آموزش زبان شرکت کند.

برای تحصیل در برخی از دانشگاه‌ها و یا برخی از رشته‌ها، نیاز به ارائه مدرک زبان با نمره بالاتر و یا ارائه مدرک آزمون‌های پیشرفته‌ای چون GRE و GMAT فیش واریزی شهریه دانشگاه، کالج و یا مدرسه مورد نظر می باشد.

4- ویزای همراه تحصیلی کانادا:

کسانی که قصد دارند همراه دارندگان ویزای تحصیلی کانادا به این کشور سفر کنند، می‌توانند برای ویزای توریستی و یا ویزای کاری کانادا اقدام کنند. متقاضی اخذ ویزای همراه کانادا، برای دریافت ویزای توریستی کانادا لزومی به ارائه مدارک خاصی ندارند.

همسر متقاضی ویزای تحصیلی کانادا، می‌توانند برای اخذ اجازه کار در کانادا در طول اقامت با ویزای همراه تحصیلی کانادا اقدام کند. ویزای کاری کانادا برای همراهان به دو صورت Job Offer و Open work Permit اقدام می‌شود. ویزای جاب آفر به این صورت است که شما قبل از ورود به کانادا شغل و کارفرمای خود را پیدا کرده‌اید اما Open Work Permit به این صورت است که شما در ابتدا ویزای کاری خود را دریافت می‌کنید و زمانی که به کانادا سفر می‌کنید، باید به دنبال شغل و کارفرمای خود باشید. برای دریافت این دو نوع ویزای کار کانادا حتما باید مدرک زبان آیلتس جنرال برای ایالات انگلیسی زبان و مدرک زبان B برای ایالات فرانسوی زبان داشته باشید.

5-هزینه های دریافتی توسط اداره مهاجرت برای بررسی پرونده ویزای تحصیلی

هزینه درخواست ویزا ۱۵۰ دلار

هزینه بایومتریک (انگشت نگاری) ۸۵ دلار

هزینه درخواست ویزا برای همسر: ورک پرمیت:۱۵۵دلار، بایومتریک: ۸۵ دلار

6- تمکن مالی

در این قسمت شما بادید ثابت کنید پول کافی برای موارد زیر در اختیار دارید. به طور میانگین 500 تا 600 میلیون تومان

  • هزینه شهریه شما
  • هزینه های زندگی برای خود و اعضای خانواده که با شما به کانادا می آیند
  • هزینه های برگشت برای خود و اعضای خانواده که با شما به کانادا می آیند

7- جدول تمکن مالی

افراد هزینه (دلار کانادا)
دانشجو 10,000
بلیط رفت و برگشت (به ازای هر نفر ) 3,000
یکی از همراهان 4,000
به ازای هر یک از همراهان بعدی 3,000
فهرست مطالب این مقاله